Zapraszamy
Centrum Ogrodnicze GAJ
Godziny otwarcia
poniedziałek-piątek: 8:00-20:00
sobota: 8:00-19:00
Szczegóły w zakładce: kontakt
Polityka prywatności serwisu
Czas późnej jesieni i zimy jest okresem refleksji i rodzinnych spotkań. Jest to też czas Bożego Narodzenia a nieodzownym elementem tych świąt jest choinka. W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia, trwania czy płodności. Tradycja choinek urodziła się w Alzacji, gdzie drzewka ozdabiano jabłkami i papierowymi przywieszkami. Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, dzięki któremu choinki szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Nieco później obyczaj ten przyjął kościół katolicki. Od tej pory choinka jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Do Polski trafiła dzięki niemieckim protestantom i wyparła tradycyjną polską ozdobę świąteczną, jaką był snop zboża zwany Diduchem.
Obecnie możemy wybierać pomiędzy drzewkiem żywym a sztucznym. Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Część osób preferuje choinkę sztuczną, stosunkowo tanią i wielokrotnego użytku. Miłośnicy zieleni z pewnością wybiorą żywe drzewka. Świeży świerk, sosna czy jodła ozdobią kolorem oraz wypełnią żywiczno leśnym aromatem nasze domy i mieszkania. Są to z całą pewnością bardzo ważne elementy atmosfery świąt. Wiodącymi gatunkami jest świerk pospolity, świerk serbski, świerk kłujący oraz najdłużej utrzymująca igliwie jodła kaukaska.
Dobrym wyborem jest kupno drzewka w donicy. Należy jednak robić to tylko w sprawdzonych centrach ogrodniczych, gdyż często zdarza się, że kupiony okazyjnie świerk nie posiada bryły korzeniowej. Pamiętajmy jednak, że choinka w donicy nie powinna być dłużej niż 4 - 7 dni w naszym domu. Po tym czasie powinniśmy wystawić ją na zewnątrz, w przeciwnym razie pąki przyrostowe drzewka zaczną usychać. Proces ten całkowicie wykluczy dalszą wegetacje iglaka. Decydując się na drzewko cięte i planując jego przetrzymywanie w domu czy mieszkaniu warto zaopatrzyć się w specjalny stojak (najlepiej na taki, który jest wyposażony w pojemnik na wodę). Przed wstawieniem do stojaka należy obciąć około 2 - 3 cm pnia. Następnie wstawiamy drzewko do wiaderka z ciepłą wodą. Dzięki temu prostemu zabiegowi nasz "domowy" iglak będzie dużo lepiej pochłaniał wodę.
Kupno odpowiedniej choinki to - wbrew pozorom - wcale nie jest łatwą sprawą. Ze względu na rodzaje i gatunki znalezienie idealnego drzewka może być nie lada wyzwaniem. Do najczęstszych gatunków choinek zaliczamy:
Dokonując wyboru drzewka świątecznego starajmy się wybrać choinkę najwyższej jakości. Zwróćmy uwagę na to, czy nie żółknie, czy ma sprężyste gałęzie i czy nie zaczęły opadać igły. Można przeprowadzić prosty test - jeśli zgięta gałązka wróci do pierwotnej pozycji oznacza to , że w choince jest jeszcze sporo soków, a więc jest świeża.
Niezależnie jakiego wyboru dokonamy posiadanie zielonego drzewka w naszym domu będzie doskonałym zakończeniem sezonu. Z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia, dziękując za spędzony razem rok życzę zdrowych i wesołych Świąt przy suto zastawionym stole.
Zobacz także: "jak dbać o choinkę"